A környezeti nevelés az egyik legfontosabb eszköz jövő nemzedék tudatosságának fejlesztésére. Ez a nevelési folyamat szemléletformálással hívja fel az emberek figyelmét a környezet tudatos életmód kialakítására, az emberi tevékenység hatására a környezetre vonatkozóan.
Környezeti nevelés a mai világban
Az elmúlt évtizedben talán sosem volt ilyen fontos a környezeti nevelés céljának megértése, tudatosítása és alkalmazása az emberekben. A 2024-es évre elértük, hogy az emberi társadalom olyan mértékben több erőforrást hasznosít, hogy már nem csak a jövő-, hanem a jelen generáció erőforrásait éli fel. Társadalmunk túlfogyasztásával 2023-ban már augusztusban feléltük a bolygó egész éves természeti erőforrás-készletét. A Föld véges erőforrásokkal rendelkezik, így a saját jövőnk egyik kulcsfontosságú pillére, hogy megértsük a környezetvédelmi problémákat és azok csökkentésének, megelőzésének lényegét egy fenntartható életmód megalkotásához.
Mi a környezeti nevelés?
A környezeti nevelés célja, hogy a fiatalok mellett a felnőttek is megértsék a környezeti problémákat és felkészítse őket ezek kezelésére. Ez a nevelési folyamat szemléletformálással hívja fel az emberek figyelmét a környezet tudatos életmód kialakítására, az emberi tevékenység hatására a környezetre vonatkozóan. Ezáltal megérteti, a fenntartható életmód fontosságát és annak elsajátítását, hogy ne veszélyeztessék a jövő generációnak lehetőségeit. Az ökológiai rendszerek felépítésére, működésére is nagy hangsúlyt fektet, ezáltal a társadalom által okozott ökológiai lábnyom mértékét is magában foglalja.
A környezetvédelmi nevelés buzdítja az embereket, hogy aktív részvétellel csökkentsék az ökológiai lábnyomot, amit okoznak.
Mi a környezetvédelmi nevelés fontossága
A környezeti nevelés segít annak megértésében, hogy a mindennapi döntésekkel milyen hatással vagyunk a környezetre. (Ilyen például a hulladékkezelés, újrahasznosított csomagolású termékek vásárlása, helyi termékek vásárlása, tartós fogyasztási cikkek vásárlása, közösségi közlekedés választása). Ezzel a környezettudatos hozzáállást betudjuk építeni a hétköznapokban és csökkenteni tudjuk az ökológiai lábnyomunkat. A mindennapos tudatosság tehát aprólépések a fenntarthatóság felé.
A környezetre nevelés része a fenntartható fejlődés megértetése és hosszútávú elősegítését mind a fiatalabb, mind az idősebb korosztállyal. Ez a fajta fejlődés alá tartozik az erőforrások hatékony használata és az ökológiai egyensúly megőrzés, melyet hosszú távú tudatossággal elő tud segíteni.
Fontos azonban, hogy a környezetvédelmi nevelést ösztönözni kell, hogy egyénenként és közösségként is aktívan részt vegyenek az emberek ezeken a kezdeményezéseken. Ilyen lehet egy lokális hulladékgyűjtés vagy erdőültetés.
Környezeti nevelés módszerei és eszközei
A környezeti nevelés célja elérésben, a tudatosság növelésében és az aktív részvétel érdekében gyakran kerül sor kampányok és rendezvények formájában, nagyobb közösség megszólításához. Példaképpen a szemétszedési akciók vagy természetvédelmi, környezetvédelmi napok (október 21. a Földünkért világnap).
A fiatalabb generációkat az oktatáson keresztül lehet a legkönnyebben elérni. Az iskolai tantárgyakban ma már a környezeti problémákkal, hatásaikkal és megoldási lehetőségekkel találkoznak. A mélyebb megértés érdekében kiselőadás, bemutatok vagy akár projektmunka keretein belül kapnak lehetőséget egy környezeti probléma témájában.
Ezekkel mind segítik a környezetvédelmi nevelés elterjedését a köztudatban.
Környezetvédelmi nevelés a mindennapokban
Talán a legjobb dolog a környezeti nevelésben, hogy bárki beépítheti a mindennapi életében. A mai digitális világban az információgyűjtés és hozzáférés nem jelent gondot és ez igaz a környezeti nevelésre is.
Érdemes először ismerkedni a témával, milyen helyi és globális környezeti problémák merülnek fel. Ebben forrásként szolgálhatnak könyvek, dokumentumfilmek és akár online kurzusok is a segítségünkre lehetnek.
Ha megtaláltuk a környezeti problémát, érdemes kicsiben kezdeni. Mindennapok tudatosságát kell felépíteni a döntéseinkben. Ilyen személyes példamutatás lehet a hulladékcsökkentés, az energiatakarékosság, helyi és kistermelői termékek vásárlása. Ezekkel mind nagy hatással lehetünk a környezetünkre hosszútávon.
A mindennapok tudatossága után gondolkodhatunk a közösségi részvételen, ilyenek a helyi környezetvédelmi csoportok vagy kedvezmények. Ezek az akciók a közösségi összetartozás erősítése mellett a környezeti hatást is csökkentik és növelik a környezetvédelmi nevelés terjedését.
Környezeti nevelés lényege
A környezetnevelés tehát nem csak egy oktatási terület, hanem egy életformáló eszköz, célja, hogy egy fenntarthatóbb és egészségesebb világ kialakítása. Fontos, hogy minden tudatos döntés, melyet a környezeti nevelés alatt teszünk hozzáadódik a nagyobb célhoz: egy élhetőbb Földhöz, ahol a jövő generációk is boldogulhatnak. Együtt többet tehetünk a Földünkért!
A környezeti nevelés céljainak megvalósulásához a Green Support Kft. is hozzájárul tematikus rajzpályázatok megtartásával.